Bahçeyle uğraşan hemen herkes, çeşitli tiplerdeki bitkisel çöpleri bir yere biriktirdiğinizde organizmaların ve böceklerin bu çöpleri ayrıştırarak toprağımızda kullanabileceğimiz gübre (kompost) haline getirdiğine aşinadır. Bu doğal gübre mükemmel bir bahçe katkısıdır. Fakat atıkların toprağımızda kullanabileceğimiz gübreye dönüşmesi aylar alabilir. Ayrıştırma işlemini hızlandırmanın ve daha hızlı biçimde daha verimli organik gübreye sahip olmanın yolu karışıma solucanları eklemektir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları gübre üretimini çok hızlı yaparlar, bu yüzden solucan gübresi üretimini bahçe işlerinizden biri haline getirmek zekice bir harekettir. Fakat eğer yaşadığınız bölge kışın sert iklim şartlarına maruz kalıyorsa, solucan gübresi üretimi biraz daha fazla çaba gerektirecektir. Kışın solucan beslerken dikkat etmeniz gereken şey, solucanların mevsimi donmadan atlatacakları seviyede ısıyı sağlayabilmektir.

Kışın Solucan Gübresi Üretimi

Solucanlar, dış sıcaklık 13-25 C arasında olduğunda gelişirler. Sıcaklık düşmeye başladığında, solucanlar halsizleşir, yemek yemez, uykuya eğilimli olur ve bazen de daha sıcak ortamlar için kaçmaya çalışırlar. Soğuk iklimde vermikompost üretimi ya da soğuk havalarda solucan beslemek, solucanları kışın henüz gelmediğine ve hala sonbaharda olduğumuza ikna etmekle ilgilidir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, solucanları yalıtımı sağlanmış bir garaj ya da serin bir bodrum gibi daha ılık bir yere taşımanızdır. Hatta onları evin içine bile alabilirsiniz. Bunu yaparsanız, solucanları kışın canlı tutabileceğiniz yalıtımı sağlanmış bir çevreye kavuşturmuş olursunuz.

 

Soğuk Havada Solucan Bakımı için Öneriler

Hava soğukken vermikompost işleminde ilk adım solucanları beslemeyi durdurmaktır. Sıcaklık düştüğünde solucanlar yemeği bırakacaktır. Artıklar çürüyebilir ve hastalık oluşturacak organizmaları çekebilirler. Eğer solucan besleme kabını korunaklı bir alana alamıyorsanız amacımız kışı atlatmalarını sağlamak olmalıdır, daha fazla gübre üretmelerini sağlamak değil.

Solucan yetiştirme kabının üzerini 60-90 cm kalınlığında yaprak ya da saman ile örterek yalıtım sağlayın. Sonra da üzerini su geçirmeyecek şekilde brandayla kaplayın. Bu hem sıcaklığı arttıracak hem de içeri kar, buz ve yağmur girmesini engelleyecektir. Solucan besleme kabını kaplamadan önce içine pişmiş pirinç gömmeyi deneyin. Pirinç ayrıştırılma sırasında kimyasal bir süreçten geçerek ısı yayacaktır. Hava Sıcaklığı 12 C’nin üzerine çıktığında üzerini açıp solucanları besleyin ki açlıktan ölmesinler. Unutmayın, solucanlar kışın çoğu zaman donarak değil uykuya daldıkları için açlıktan ölürler.

Etiketler: , , ,
Sosyal medyada paylas

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *